Montag, März 12, 2007

Vpravo? Vlevo?

Za normálních okolností se gentleman drží po levé straně dámy, to proto, jak jsem se kdesi kdysi dočetl, aby mohl svou společnici účinněji chránit - tento zvyk tedy pochází z dob, kdy kavalíři nevycházeli bez kordu, šavle či jiné sečné zbraně.
Podobně prý, když se potkali dva rytíři, držel se každý z nich na levé straně cesty, jelikož nemohl protijedoucímu beze všeho důvěřovat, tedy jej měl raději po straně své ruky se zbraní, což se pak údajně udrželo u Angličanů, lpějících na tradicích, pročež se prý v Commonwealthu dodnes jezdí vlevo. To mi ovšem neobjasňuje, proč řidiči v ostatních zemích jezdí vpravo. Že by snad byli rytíři na starém kontinentu důvěřivější, to se mi moc nezdá. A ke zrušení tradice by patrně měl existovat nějaký důvod...
Proto mne potěšilo, když jsem ve Wissen macht ah! viděl následující vysvětlení: na kontinentu prý bylo zvykem zapřahat koně ve dvojspřeží vedle sebe, v Anglii za sebou. A jiná spřežení se jinak řídila, jiná byla "řídící" ruka, držící opratě.
Může být. V Čechách se nicméně nejpozději od roku 1939, od vstupu Wehrmacht do protektorátu, jezdí vpravo. Tedy mne silně udivila zpráva jisté policejní mluvčí o nehodě, ke které onehdy nedaleko odsud došlo: "Zatím nevíme, co muž s jízdním kolem dělal v pravém jízdním pruhu silnice. Právě tam ho však srazil řidič BMW."
Inu, pohybuji se s kolem v pravém jízdním pruhu silnic dosti často (najedu ročně okolo tří tisíc kilometrů; no, abych nepřeháněl, tři tisíce jsem tuším překročil jen v onom roce, kdy jsem jel z FFM do Prahy), takže by mne velmi mrzelo, kdyby tohle mělo některého řidiče ponoukat k tomu, aby mne srazil k zemi. Hlavně však žasnu, že se policie musí zamýšlet nad otázkou, co dělá cyklista na pravé straně silnice. Patrně tady byl kdosi na dlouhém a intenzivním školení v Británii.
Leckdy ostatně bych si přál, aby se policisté zamysleli více, například než odloží nějaký případ. Nemám tím právě na mysli případ krádeže mého jízdního kola. Spíše mne překvapilo, když jsem se v tisku (hned dvakrát v různých novinách) dočetl, že případ nálezu mrtvého těla bez hlavy a rukou policie odložila s tím, že zde není podezření z trestného činu. Zajímalo by mne, jak by vypadala rekonstrukce: muž si nejprve uřízl levou ruku, pak pravou a posléze hlavu - kterou rukou? Nohama? Nebo jej policisté znali a věděli, že to je týpek, který hlavu moc nepoužívá a tedy si ji bez problémů mohl odříznout na úvod, aby pak pravou rukou odřízl levou a ..? Do mé zatím neodříznuté hlavy to moc neleze.
Myslím si, že policie musí mít někde obrovské skladovací prostory, právě na odložené případy.
A jen docela mimochodem: pokud se chcete podívat, jak se tady projíždím na kole, tak pod tímto odkazem: http://www.youtube.com/watch?v=llEcM6tqu_0
Teď mne ještě napadá: neměl bych, jsa u tématu policie v novinách, zapomenout na Jičínský deník pana Radovana: "Policisté stále upozorňují lidi na větší pozornost." Ano, to je pan šéfredaktor, jak jej znám a obdivuji. K jinému tématu pak napsal: "V praxi to vypadá tak, že teoretická část probíhá..." Má v redakci ostatně zdatné učednice, například paní (slečnu?) Alenu: "Její postavení má své stálé místo" je také pěkná věta.
No, a když už jsem u těch novin, tak bez delších komentářů ještě několik citátů: "Teplá zima prospívá nejen přírodě, ale i hrabošům, myším a škodlivému hmyzu", kteří patrně součástí přírody nejsou; "Bývalou ředitelku odvolal ministr pro špatnou hospodářskou situaci", snad existuje také ministr pro dobrou hospodářskou situaci - možná ale v Česku ještě nenastal čas takové ministerstvo zřídit; "Přišel sem s nohama na zemi", když odcházel, vzal patrně nohy na ramena; "Měl na pažbě 26 tref" a do zasažených cílů si dělal zářezy; "..historická událost: po několika desetiletích zavítá na opětovnou návštěvu prezident V. Klaus s chotí" - tohle je patrně proroctví slepého novináře, naštěstí, jak říkal Niels Bohr, předpovídání je obtížné, zejména předpovídání budoucnosti, takže, řekl bych, ještě můžeme doufat; "český špílmachr" snad už raději bez komentáře.

Keine Kommentare: